Potencjalny klient, który rozważał outsourcing swoich operacji logistycznych, zadał mi ostatnio dwa przemyślane pytania. Pytania są fundamentalne, a zarazem kluczowe dla zapewnienia, że ​​jako klient podzielasz z dostawcami usług 3PL wspólne rozumienie danego procesu i zadania.
 

Jego pierwsze pytanie: Czym jest logistyka?

Rozprzestrzenianie się katalogów logistycznych ilustruje problem definiowania logistyki. 
 
Te katalogi zawierają listę wielu firm – w tym brokerów frachtowych, przewoźników morskich i lotniczych – wszyscy twierdzą, że zapewniają pełne zarządzanie łańcuchem dostaw.
 
Nie jest to grupa jednorodna ani nawet porównywalna. Wielu nie są prawdziwymi dostawcami usług logistycznych. Podczas gdy wszystkie firmy mogą być „zaangażowane” w jakiś aspekt logistyki, niewiele z nich angażuje się na tyle głęboko i szeroko, aby zapewnić ulepszenia w całym łańcuchu dostaw.
 
 Jedna z definicji branżowy określa logistykę jako „zarządzanie zapasami w ruchu lub w spoczynku. 
 
Zapasy są w ruchu podczas transportu. Zapasy są w spoczynku w oczekiwaniu na produkcję wyrobów gotowych lub dystrybucję w końcowym punkcie sprzedaży”. Delaney wie, że prawdziwe oszczędności (pieniądze) w logistyce tkwią w zarządzaniu i kontroli zapasów – redukcje zapasów. 
 
Dlaczego więc większość „dostawców usług logistycznych” chce obniżyć koszty transportu, transportu dedykowanego i spedycji?
 
Odpowiedź jest taka, że ​​pomijają cały łańcuch dostaw i skupiają się na tym, co wiedzą, jak zrobić. Ich definicja „logistyki” jest bardziej ograniczona niż definicja podana kilka zdań wcześniej, moja i mam nadzieję, wasza.
 
Każda firma, która twierdzi, że jest dostawcą usług logistycznych, która nie próbuje autentycznie zarządzać łańcuchem dostaw, nigdy nie będzie zarządzać „zapasami w spoczynku i w ruchu”. W rezultacie mogą osiągnąć jedynie ograniczone oszczędności, które rzadko utrzymują się w czasie, i nie mogą optymalizować swoich rozwiązań logistycznych we wszystkich lub w większości segmentów i dyscyplin łańcucha dostaw. Prowadzi to do nieoptymalnych rozwiązań. Pośrednik transportowy lub przewoźnik, który szybciej i taniej przenosi zapasy z punktu A do punktu B, może stracić szansę na zmniejszenie całkowitych zapasów w systemie (w ruchu iw spoczynku) oraz potencjał do większych oszczędności. 
 

Drugie pytanie mojego potencjalnego klienta: Jakie są najważniejsze wyzwania stojące przed branżą?

Po pierwsze, branża przeżywa kryzys tożsamości. 

Za wszelką cenę użyj katalogów jako punktu wyjścia. Pamiętaj jednak, że nie wszyscy tak zwani „dostawcy usług logistycznych” są sobie równi; nie wszyscy są zobowiązani. Jeśli jesteś zainteresowany outsourcingiem więcej niż jednego lub dwóch aspektów swojego łańcucha dostaw, potrzebujesz dostawców, którzy mają szerokie spojrzenie niezbędne do odblokowania milionów złotych, które można zaoszczędzić dzięki zarządzaniu całkowitymi zapasami w systemie.
 

Po drugie, branża potrzebuje znacznie lepszych konkurentów. 

Wizerunek, reputacja, a nawet przyszłość tej ekscytującej branży zależeć będzie od jakości jej konkurencji. Doskonałość operacyjna i rentowność, a nie udział w rynku, będą ostatecznie prawdziwymi miernikami sukcesu. Pogoń za udziałem w rynku doprowadziła do zbyt szybkiego wzrostu, skutkującego niespełnionymi oczekiwaniami klientów, anulowanymi kontraktami.
 
Nie tylko dostawcy usług logistycznych są winni. Firmy, które dostarczają 3PL niekompletne lub błędne dane i które wykorzystują konkurencyjne procedury przetargowe, aby przeciwstawić sobie konkurentów logistycznych w celu wyegzekwowania nierealistycznych zobowiązań, nie pomogły sobie ani branży.
 
Branża potrzebuje bardziej kompetentnych operacyjnie dostawców, którzy składają tylko obietnice, których mogą dotrzymać, po cenach, z którymi zarówno klient, jak i dostawca mogą się pogodzić.
 

Trzecim i być może najważniejszym wyzwaniem stojącym przed branżą są ludzie. 

Ze względu na szybki rozwój branży logistycznej i pozornie nieograniczony rynek usług „logistycznych”, istnieje duże zapotrzebowanie na ludzi, którzy potrafią wdrażać, obsługiwać, utrzymywać i stale ulepszać rozwiązania łańcucha dostaw, które obniżają koszty i poprawiają obsługę.
 
Technologia jest wspaniała i niezbędna, ale nie zastąpi kompetentnych logistyków.
 
Firmy, które kupują ofertę sprzedaży technologii bez testowania rzeczywistych możliwości operacyjnych, prawdopodobnie zobaczą kluczowe stanowiska potrzebne do obsługi ich konta reklamowane w sekcji Poszukiwana pomoc w ich lokalnej gazecie. Niewiele firm świadomie powierzyłoby swój łańcuch dostaw nowo zatrudnionym pracownikom, a tym bardziej niesprawdzonemu dostawcy usług logistycznych. Ale wielu 3PL najpierw sprzedaje, a później wynajmuje.
 
Niedobór siły roboczej, a nie technologii, będzie głównym ograniczeniem rozwoju branży logistycznej.
 
Dostawcy muszą rozwijać się odpowiedzialnie i opierać się pokusie obiecywania wszystkiego, co jest wymagane, aby zdobyć biznes, tylko po to, by w pośpiechu zatrudniać niedoświadczony personel do wdrażania swoich rozwiązań.
 
Firmy muszą wyjść poza imponujące prezentacje sprzedażowe oraz technologii i faktycznie zbadać referencje 3PL. To, co ten dostawca zrobił (lub czego nie zrobił) w przeszłości, jest dobrym wskaźnikiem wydajności, jakiej możesz oczekiwać w przyszłości.
 

Podsumowanie

W chwili pisania tego tekstu nasz klient nie wybrał dostawcy usług logistycznych. Ale sądząc po jej pytaniach, jest dokładnie takim typem klienta, jakiego szukamy i chcemy. W miarę postępu procesu selekcji ustalimy, czy jego potrzeby odpowiadają naszym możliwościom i czy podzielamy tę samą definicję „logistyki”. Jeśli te kryteria zostaną spełnione i zostaniemy wybrani, nasz nowy związek będzie satysfakcjonujący dla obu stron i pomyślny.
 
Jeśli te kryteria nie zostaną spełnione, nie będziemy próbować sprzedawać wcześniejszych zastrzeżeń klientów ani naszych niedociągnięć. Kiedy mówimy o prawdziwej logistyce, mówimy o niczym innym, jak tylko o linii życia biznesowego klienta. Konsekwencje wyboru niewłaściwego dostawcy lub, jeśli o to chodzi, niewłaściwego klienta, są po prostu zbyt poważne, aby ryzykować popełnienie błędu.